STÁTNÍ PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

informace • konzultace • semináře • festivaly • publikace • periodika

Kontakt: NIPOS • P.O.Box 12 • Fügnerovo náměstí 1866/5 • 120 21 Praha 2
telefon: 221 507 900 • e-mail: nipos@nipos-mk.cz

English summaryAbout NIPOS


Zpět na úvodní stránku

Aktuality

Světový festival amatérských filmů UNICA míří do Blanska

Tisková zpráva / 28. srpna 2018
Tisková zpráva ve formátu PDF

Plakát (PDF)

Pozvánka (PDF)

Nejlepší amatérští filmaři se setkávají od roku 1937 na soutěžích po celém světě. Každý rok v jiné zemi. Do České republiky se soutěž vrací po čtyřiadvaceti letech. Naposledy se zde konala v roce 1994 v Hradci Králové. Od pátku 31. srpna do neděle 9. září 2018 se festivalu amatérského filmu zúčastní na 200 amatérských filmařů, autorů, členů poroty, výboru UNICA a dalších hostů ze zemí celého světa. Pomyslnou „filmovou“ štafetu pořadatelé převzali v loňském roce v německém Dortmundu.

UNICA je světová organizace amatérských filmových a video tvůrců pracující pod UNESCO. Jejími členy je třicet zemí z celého světa včetně České republiky, která jako jeden ze sedmi států stála u jejího zrodu. Tato organizace pořádá jednou za rok (zpravidla v srpnu) festival amatérských filmů a videoprogramů, vždy na jiném místě světa. Soutěž přináší desítky filmů různých žánrů (dokumenty, reportáže, hrané filmy, animované filmy, videoklipy i experimentální filmy nebo videoart), vybraných příslušnými národními federacemi, vždy ve stanovených časových limitech. Pořadatelé nezasahují co výběru jednotlivých národních kolekcí.

O cenách rozhodují mezinárodní poroty, z užšího výběru pak hlasuje porota za účasti všech účastníků akce veřejně a jednotlivě o udělení nejprve bronzových, stříbrných a zlatých medailí. Také diskuze jsou veřejné.

V pětičlenné mezinárodní porotě roli předsedy bude vykonávat český režisér, scenárista, kameraman a dramaturg dokumentárních filmů, teoretik filmu a médií, pedagog a nakladatel prof. MgA. Martin Štoll, Ph.D. Další členové: Alfons Hereu (Španělsko), Tarmo Hotanen (Finsko), Hilde Falkanger (Norsko) a Thomas Schauer (Rakousko).

Do programu jsou zařazeny i workshopy zaměřené na animovanou tvorbu, určené mladým autorům ve věku 18–25 let. Pod vedením odborných lektorů Michael Carringtona, Milana Šebesty, Elišky Oz, Lee Oz a Jakuba Brokla budou pracovat v pěti pracovních skupinách (kreslený film, loutkový film, plošková animace, pixilace a počítačová 3D animace). Úkolem workshopu je vyrobit krátký film, upoutávku na festival UNICA 2019 v Holandsku.

Součástí programu je rovněž setkání přátel UNICA a Kongres, což je pravidelné setkání zástupců všech členských zemí věnované činnosti za uplynulé období.

Samostatnou kategorií je soutěž WMMC (World Minute Movie Cup, pátek 7. září 2018 od 20:00 hodin, kino Blansko). Jedná se o maximálně jednominutové snímky, „většinou jde o zfilmované vtípky nebo obrazové hříčky. Tato soutěž je velmi žádaná a navštěvovaná, porotu totiž tvoří sami diváci přímo při projekci,“ upřesňuje ředitel soutěže Jaroslav Jeřábek.

Veškeré dění v hlavním promítacím sále kina bude simultánně tlumočeno do angličtiny, němčiny a francouzštiny, tlumočnický servis bude účastníkům festivalu k dispozici také v rámci prostor Dělnického domu.

Hlavním pořadatelem UNICA 2018 je Kulturní středisko města Blanska ve spolupráci s příspěvkovou organizací ministerstva kultury NIPOS. Čestné funkce prezidenta festivalu se ujal starosta města Blanska Ivo Polák. Záštitu nad filmovým festivalem UNICA 2018 převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Festival finančně podpořili Ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj a Město Blansko.

Na www.unica2018.cz lze najít aktuální program a další informace.

Kontakty pro média:
Jaroslav Jeřábek, ředitel soutěže, tel.: 603 817 771, e-mail: jerabek@blansko.cz
Josef Dušek, public relations, tel.: 778 702 494, e-mail: dusek@nipos.cz

Vloženo 29. 08. 2018 v 12:30 do kategorie Aktuality, Aktuálně, Festival UNICA, Informace, Pro média.

Zhlédnuto 52 krát, z toho dnes 1 krát.

 
Informace o ochraně osobních údajů na webu NIPOS